Sútok Belej a Váhu
Sútok Belej a Váhu
Múzeum slovenskej dediny
Múzeum slovenskej dediny
Liptov
Liptov
Sliezsky dom
Sliezsky dom

Bylinkárka Katarína

Kedy si sa bylinkami začala zaoberať detailnejšie?

Bylinkám sa venujem už od nepamäti. Lásku k bylinkám som mala v krvi od narodenia a to najmä preto, že aj moja stará mama sa venovala bylinkám a od detstva ma k nim viedla. Po štúdiách keď som sa zamestnala sme bývali v lese, kde som začala detailne pozorovať bylinky so svojim prvým atlasom liečivých rastlín od Kresánka. Toto bola taká moja prvá hrubá kniha, ktorú mám popodčiarkovanú, preštudovanú a stále ju porovnávam s knihami čo som mala potom.

S čím prichádzajú za tebou ľudia najčastejšie?

Na "dolniakoch" v okolí Nitry či Komárna, majú ľudia problémy s bronchitídou lebo to ovzdušie nie je také ako u nás v horách kde žijem. Tu, kde sú lesy a hory je ten vzduch lepší a čistejší. Starší ľudia zas napríklad za mnou prichádzajú s bolestivými kĺbmi. Súčasná uponáhlaná doba za mnou privádza nielen mnoho ľudí, ktorí majú problémy s trávením, ale aj takých, ktorí chcú nahradiť klasickú liečbu prírodnou. Sú to ľudia, ktorí sa sklamali, nakoľko sa dlhú dobu liečili "chemicky" a nič im to nepomáhalo. Po takomto sklamaní už hľadajú pomoc u mňa, teda pomoc prírody.

Aká je tvoja najobľúbenejšia lokalita na zber byliniek?

Medzi moje obľúbené lokality pre zber byliniek patria samozrejme Tatry, nakoľko tu prostredie veľmi dobre poznám. Občas idem ako na hotové a prekvapí ma keď je pokosené (smiech)... Nie všetky rastlinky však rastú u nás. Napríklad také Imelo chodím zbierať na Gemer. Chodím aj na Považie kde zbieram Cesnak medvedí.

Sú bylinky, ktoré by ľudia mali konzumovať v určitom ročnom období napr. v chladnom zimnom období, alebo naopak v letnom období? 

Budovanie imunity je veľmi dôležité. V zimných mesiacoch je ideálne pitie bylinkových čajov ako Slez, Skorocel a Zádušník. V letnom období ľudia mávajú problémy buď so žalúdkom alebo s úpalom. Vtedy je dobrá Materina dúška či Benedikt lekársky. Všetky rastlinky však považujem za zázračné a presné recepty na liečenie chorôb pomocou rastliniek môžete nájsť v mojich knihách: Dar zdravia od bylinkárky Kataríny - Rady a recepty na 129 chorôb a Dar zdravia od bylinkárky Kataríny - Ako liečia bylinky.

Aká je tvoja najobľúbenejšia bylinka?

Ani pri jednej návšteve, či prednáške nezabudnem spomenúť prastarú bylinku, ktorú používali už Arabi. Je ňou Borievka. Radím používať ju ako kúru, ktorá zaberá na 5 orgánov v tele a skutočne pomáha. Presvedčila som sa o tom nie raz, nie dvakrát, ale naozaj veľa veľakrát. Veľmi rada mám aj sedmokrásky. Sú to krásne skromné kvietky. Robím z nich sirup na kašeľ, ktorý majú radi najmä deti. 


Akým spôsobom odovzdávaš svoje vedomosti ohľadom byliniek ďalším generáciám resp. máš svojich nasledovateľov?

Som šťastná, že deti vnímali moju činnosť a lásku k prírode, ktorej som ich učila od malička. Spoznávali všetko čo bolo v prírode. Deti prírodu vnímali a rešpektovali. Keď boli choré liečila som ich pomocou byliniek, chvála Pánu Bohu nemuseli poznať nemocnicu zvnútra. Dnes už aj oni odovzdávajú svoje znalosti svojim deťom aj partnerom a liečia ľudí, takže mám spokojné srdce.


Diana a Ľubo

Náš príbeh

    Bylinky ma sprevádzali od narodenia, vyrastala som totiž v lone prírody, plnej vône ihličia, čistých horských potokov a voňavých lúk v Račkovej doline na Liptove. Moje prvé zbery byliniek boli na chrbte mojej mamy, ktorá ma tam nosila v sedačke. Spolu sme chodili do lesa na hríby, zbierali bylinky. Mama ma učila dotýkať sa byliniek, čuchom poznať ich vôňu, rozoznávať očami ako bylinky vyzerajú a ako sa nimi lieči. Mali sme doma nádoby, do ktorých sme sušené bylinky dávali a tiež rôzne laboratórne pomôcky na výrobu tinktúr, elixírov a mastičiek. Môžem povedať, že bylinky ma mnohokrát presvedčili o svojej liečivej sile. Ako som vyrastala, tak som chodila zbierať bylinky aj sama. Spomínam si, keď listujem v mojom denníku: prvý deň prázdnin som zbierala trezalku a objavila som, že už sú aj prvé lesné jahody. Bolo ich málo, no keď som doniesla za kytičku, potešili doma všetkých.                                                                                                                                Moja cesta pokračovala v Nitre, kde som aj bývala, neskôr v Lehote. Počas tohto obdobia som sa stretla s ľuďmi, ktorí prírode rozumeli, za ich postrehy ďakujem. Súčasne však boli i takí , čo prírodu hanili a negovali liečivé účinky bylín. Vraj chémia je silnejšia a účinnejšia, pre nich je určená cesta plná chémie a vedľajších účinkov.                                                                                            Moje snaženie v bylinách bolo ako cesta zarúbaná. Preskakovala som spílené stromy , konáre, a iné prekážky od ľudí... až som si našla cestu , ktorá vedie k cieľu a vzala som na túto cestu aj moje deti. Podarilo sa.                            Spoznala som muža s menom Ľubomír, ktorý mi pomohol na ceste. Môžem povedať, že naše spojenie je spojením sily života, čistej lásky a sily prírody. Venujeme sa spolu bylinkám, pomáhame ľuďom pomáhať si bylinkami. Tešíme sa z každého slova, každého kvietku, objavujeme spolu staré zabudnuté knihy, recepty v nich a iné bylinné tajomstvá. Nebyť tohto muža, k mnohým tajomstvám by som sa vôbec nedostala, ďakujem Bohu za to, že sme sa stretli a spojili.

     Som starnúci muž, ktorý na sklonku svojho života vďaka svojej partnerke objavil zmysel života, ten svoj predchádzajúci život totálne zmenil a začal žiť naplno.                                                                                                                                Pokúsim sa Vám vypovedať ten svoj príbeh, plný lásky, plný vášne, plný naplnenia a plný bylín: Moje prvé dotyky s prírodou boli v strede Slovenska, prechádzky s rodičmi v okolitých lesoch, pitie pramenitej vody " medokýšov". Žiaľ krásu lesov okolo Zvolena som objavoval len do svojich deviatich rokov, potom sa rodina presťahovala do Trnavy a ja som stratil kontakt s prírodou na dlhých päťdesiat rokov. V roku 2014 sa v mojom živote objavila žena s menom Diana, ktorá mi výrazne pripomínala moju matku a ktorá mi nechtiac nastavila zrkadlo a vrátila ma do reality života.                                                        Hovorí sa, že " láska hory prenáša", môžem to potvrdiť a poďakovať Bohu za to, že mi to umožnil. Vďaka láske k žene som začal inak žiť, začal som sa učiť chápať prírodu, začal som objavovať čaro prírody v detailoch i v celku, začal som šíriť lásku vôkol seba v zmysle prvého božieho prikázania, pochopil som, že zmyslom života je pomoc všetkým vôkol seba, ničím nepodmienená , plná lásky k blížnym. Jeden francúzsky filozof povedal, že najťažšie v živote je pochopiť sám seba a ja by som ešte doplnil, že najťažšie je pochopiť svoju úlohu, svoje poslanie v živote, ale jedným dychom by som doplnil, ľudia nikdy nie je neskoro.                                                                                                                   Keď sme sa nakoniec so ženou mojich snov Dianou spojili a začali žiť spoločný život, náš potenciál sa niekoľko znásobil, naše sny a predstavy začali viac a viac nadobúdať konkrétne obrysy a dokonca dostávať i uznanie odbornej verejnosti. Práca na ďalších projektoch, ktorými sa snažíme pomáhať ľuďom hľadať príčiny ich fyzických a psychických defektov, určiť byliny, ktoré odstránia tieto defekty a pomôžu ľuďom naplniť ich život, to je náš zmysel života, naše poslanie.

Byliny sú produkty prírody, ony sú jediné riešením i tam, kde chémia nezaberá a stojí neschopná v nemom úžase. Byliny sú tie, ktoré nám vracajú vnútornú rovnováhu, ktorú je všade v prírode cítiť a niektorí jej hovoria, že je božská, pričom sa nerúhajú.

Stará tržnica v Bratislave
Stará tržnica v Bratislave
Sútok Belej a Váhu
Sútok Belej a Váhu
Danubius Gastro Incheba
Danubius Gastro Incheba
Liptov
Liptov